6
cze
2017
2

Ślub kościelny czy cywilny ?

Przed zawarciem związku małżeńskiego stajemy przed ważną decyzją – czy chcemy zdecydować się na ślub kościelny czy cywilny.

Niewątpliwie jest to najważniejszy dzień w naszym życiu, dlatego staramy się aby był on niezapomniany. Powszechnie panuje przekonanie, że jeśli jesteśmy osobami wierzącymi, to oczywiście bierzemy ślub kościelny, a jeśli osobami niewierzącymi – ślub cywilny. Jednak coraz częściej także osoby wierzące rozważają (i decydują się !) na ślub cywilny, który również może być piękny, niezapomniany i ma wiele innych plusów :) Ślub kościelny czy cywilny ? Różnią się od siebie nie tylko przebiegiem ceremonii, ale także towarzyszącym im formalnościom. Dlatego dzisiaj postaramy się zastanowić dla kogo jaka forma będzie najlepsza.

Ślub kościelny

Decydując się na sam ślub kościelny musimy mieć świadomość, że nie będzie on ważny prawnie. Dlatego większość Par decyduje się na ślub konkordatowy, który jest połączeniem ślubu kościelnego i cywilnego, a więc taka forma jest także ważna z punktu widzenia prawnego.

Ślub kościelny możemy wziąć tylko raz. Jeśli jesteśmy po rozwodzie niestety nie możemy po raz drugi złożyć przysięgi małżeńskiej w Kościele. Wprawdzie istnieje możliwość rozwiązania małżeństwa, ale władze kościelne rzadko wyrażają na to zgodę, a sama procedura unieważnienia małżeństwa jest bardzo długa. Ślub kościelny to z pewnością piękna i niezwykle wzruszająca uroczystość. Większość dziewczyn marzy o włożeniu białej sukni i pójściu do ołtarza z ukochanym u boku. Dla katolików ślub kościelny jest ceremonią pojednania się dwojga ludzi, jest traktowany jako sakrament małżeństwa i oznacza ślubowanie miłości i wierności małżeńskiej przed obliczem Boga. Część osób praktykujących rezygnuje ze ślubu kościelnego, ponieważ jest on dużo droższy od cywilnego. Ślub to i tak spory wydatek i nie każdy może sobie pozwolić na większe koszty (zapowiedzi, organista, sama ceremonia, dekoracje w kościele etc.).

Przy ślubie kościelnym musimy pozałatwiać sporo formalności.

Na 3 miesiące przed ślubem musimy udać się do parafii w celu złożenia wymaganych i koniecznych do zawarcia związku małżeńskiego dokumentów, takich jak: dowody osobiste narzeczonych, świadectwo chrztu i bierzmowania, skrócone odpisy aktów urodzenia, wdowiec/wdowa musi przynieść akt zgonu współmałżonka, zaświadczenie o ukończonym kursie przedmałżeńskim, oraz odbyciu spotkań w poradni rodzinnej, licencję z parafii narzeczonego/narzeczonej – jeśli ślub odbywa się w parafii tylko jednego z Was, konieczne będzie przedstawienie licencji z drugiej parafii, w której duchowny wyda zgodę na zawarcie związku małżeńskiego.

Niezbędne jest także zaświadczenie o odczytanych zapowiedziach, zaświadczenia o spowiedzi, zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (dokument z USC).Tuż przed ślubem para musi odbyć drugą spowiedź przedślubną. Po każdej spowiedzi dostajecie podpis księdza, który udzielił Wam sakramentu pokuty. Przy ślubie kościelnym jeśli jedna z osób jest niewierząca, nie każdy ksiądz wyrazi zgodę na udzielenie sakramentu małżeństwa. W takich sytuacjach pary zazwyczaj decydują się jednak na ślub cywilny.

ślub kościelny czy cywilny

 

Ślub cywilny

Ślub cywilny to akt małżeństwa zawarty w świetle prawa w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ślub cywilny zazwyczaj trwa kilkanaście minut, czyli zdecydowanie krócej niż kościelny, co nie oznacza, że nie może być równie piękną uroczystością. Na początku urzędnik wygłasza stosowną mowę, a następnie para młoda powtarza za nim słowa przysięgi małżeńskiej. Ślub cywilny kończy się złożeniem obrączek oraz podpisaniem przez małżonków aktu zawarcia małżeństwa. Nie zawsze jednak przebieg jest i musi być taki sam. Wiele zależy od urzędnika, jednak możliwe są pewne urozmaicenie ceremonii i dodanie pewnych wcześniej ustalonych elementów. Urzędnik może odczytać wiersz czy stosowny fragment prozy, możliwe jest również (tak, naprawdę!) wypowiedzenie własnych słów przysięgi, zaraz po standardowej formule powtarzanej przez urzędnika.

Chcieć to móc więc jeśli tylko macie swoje pomysły na samą ceremonię – nie bójcie się zapytać o to urzędnika.

Bardzo ważną kwestią jest BRAK przypisania USC do naszego miejsca zamieszkania czy zameldowania. Jeśli więc w jednym urzędzie nie dostaniecie zgody na np, własną przysięgę – poszukajcie innego, takiego, który się na to zgodzi. BTW – na dużo większe ustępstwa idą urzędnicy w przypadku ślubów odbywających się poza urzędem, w plenerze o czym więcej poniżej.

Narzeczeni, którzy pragną zawrzeć ślub cywilny, muszą zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego minimum miesiąc i jeden dzień przed planowanym terminem ślubu. Obowiązkowa opłata za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł. Dokumenty, które są nam potrzebne to: dowód osobisty i skrócony odpis aktu urodzenia. Jeśli jesteśmy rozwiedzeni to dodatkowo skrócony odpis aktu małżeństwa z konieczną adnotacją o rozwodzie lub sentencją rozwodu, w przypadku wdowy/wdowca także skrócony odpis aktu zgonu małżonka. Coraz częściej młodym parom marzy się, aby ich ślub był zaskakujący i zapamiętany przez gości, więc ślub cywilny można zawrzeć również w plenerze  Oczywiście wybrane miejsce musi oddawać powagę ceremonii. Osoby, które chciałyby urządzić ceremonię ślubną poza USC powinny złożyć podanie w Urzędzie. Należy w nim podać termin i miejsce ślubu oraz podać powód, dla którego ceremonia ma się odbyć poza urzędem.

Od marca 2015 r. weszła w życie ustawa, która umożliwia Narzeczonym zawarcie ślubu cywilnego poza Urzędem Stanu Cywilnego, przy czym dodatkowa opłata za ślub poza Urzędem wynosi ok. 1000 zł.  Od kiedy wprowadzono możliwość zawierania małżeństw poza USC, coraz więcej par decyduje się na taką formę ślubu.

ślub cywilny w plenerze

 

Będąc przy ślubach w plenerze warto też wspomnieć o ślubach plenerowych za granicą To świetna opcja dla osób, którym marzy się przepiękny ślub ze wspaniałą scenerią, pośród palm, czy na plaży. http://idmultimedia.pl/slub-za-granica/

Ślub kościelny czy cywilny – nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie; przed podjęciem decyzji rozważcie wszystkie “za” i “przeciw”. Jeśli tylko się kochacie, każda forma ceremonii będzie przypieczętowaniem związku. I na pewno będzie pięknie

Zapraszamy również do zobaczenia naszej galerii zdjęć  http://idmultimedia.pl/zdjecia-slubne-galeria/

 

Możesz również polubić

Trendy ślubne 2021 | Podsumowanie ubiegłego roku.
ślub cywilny w plenerze
Nika i Łukasz | Ślub cywilny w plenerze
Reportaż ślubny Warszawa
Reportaż ślubny i sesja plenerowa w Warszawie! Karina & Krzysiek
TORT WESELNY, czyli „wisienka na torcie” każdego przyjęcia

1 Response

Skomentuj